DEV ALEM Boyutlarıyla Guines rekorları arasına girmesi bekleniyor- Hürriyet

YAPIMINA 40 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camisi inşaatının yüzde 75’i tamamlandı. Caminin 72 metre yüksekliğindeki dev kubbesinin üzerine takılacak olan ve guinness rekorları arasına girmesi beklenen 7.65 metre yüksekliğindeki Alem’inin yapımı bitirelerek şantiye alanına getirildi. Çamlıca camiinin 2017 yılı kadir gecesi açılması planlanıyor.
Ali AKSOYER/İSTANBUL,(DHA)
586f59a6eb10bb13680e5b44
urlDEV ALEMİN YAPIMI TAMAMLANDI
Öte yandan Çamlıca caminin yapımı tamamlanan ve çatısı kurşunla kaplanan 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapındaki dev kubbesinin üzerine takılacak olan dev alemin yapımı tamamlandı. 3 metre 30 santim çapında, 7 metre 65 santim boyundaki alem, şantiyenin bulunduğu alana getirildi. 3 parçadan oluşan ağırlığı 4 tonu geçen alem burada birleştirildi. Boyutlarıyla Guines rekorları arasına girmesi beklenen dev alemin caminin ana kubbesinin üzerine önümüzdeki günlerde takılacağı belirtildi.
MİNARELERİNİN TOPLAM UZUNLUĞU 608 METRE
Öte yandan çamlıca camiinin 6 minaresi de tamamlandı. Külahları yerine yerleştiren minarelerin 4’ü 107.1 metre 2’si ise 90’ar metre . Çamlıca caminin minarelerinin toplam 608 metreyi geçiyor.

BİR AFET ANINDA 100 BİN KİŞİYE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Bittiğinde 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte olan Çamlıca Camisi’nin bir başka özelliği ile de ön plana çıktığını söyleyen anlatan İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, “Bu projenin ayrı bir özelliği daha var. Bizim kapalı alanlarımızda ihtiyaç halinde yaklaşık 100 bin insanı sivil savunma anlamında barındırabilecek büyüklükte. Yani herhangi bir deprem ya da başka bir sıkıntılı durumda bu proje 100 bin insanı barındırabiliyor. Bu da sivil savunma anlamında ciddi bir hizmet vereceği manasına geliyor” dedi.
YÜZDE 75’İ TAMAMLANDI
Çamlıca caminin yüzde 75’lik kısmının tamamlandığını belirten Ergin Külünk “Caminin bulunduğu alanda şu anda 200, dışarıda bulunan atölyelerde ise 500 kişi caminin tamamlanması için çalışıyor. Atölyelerde tamamlanarak buraya getirilen eserler yerlerine yerleştiriliyor. Ana kubbe ve diğer kubbelerin içinde yapılan süslemeler tek tek fırça ve el emeği ile yapılıyor “ dedi.

BU YIL HİZMETE AÇILACAK
Öte yandan 2016 yılının kadir gecesi açılması planlanan, ancak kılınan sembolik teravih namazının ardından çalışmaların devam ettiği  Çamlıca inşaat caminin inşaatının 2017 yılında tamamlanarak halkın kullanımına açılması planlanıyor. Çamlıca Caminin 2017 yılının Kadir gecesinde açılması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü belirtildi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/camlica-caminin-yuzde-75i-tamamlandi-40328276

Tagged , , , , , , , .