Çamlıca Camii 58 gün sonra ibadete açılacak

Çamlıca Camii 58 gün sonra ibadete açılacak.

Temeli 6 Ağustos 2013’te atılan Çamlıca Camii inşaatında sona yaklaşılıyor. Cami, 10 Haziran’da idrak edilecek Kadir Gecesi’nde ibadete açılacak.Çamlıca Camii’nin dev kubbesinin iç süslemeleri için kurulan iskeleler sökülmeye başlanırken, tamamı el işçiliği süslemeler de ortaya çıkmaya başladı.

58 gün sonra ibadete açılacak

Yapımına başlandığından bu yana yaklaşık 57 aydır inşaatı devam edilen Çamlıca Camii inşaatında artık sona geliniyor. Cami, 58 gün sonra Kadir Gecesi olan 10 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen resmi törenle ibadete açılacak.

1500 kişi gece gündüz çalışıyor

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, cami inşaatında şu anda 1500 kişilik bir ekibin aralıksız çalıştığını ve inşaatın yüzde 95’lik kısmının tamamlandığını söyleyerek, “Bütün planlarımızı önümüzdeki Ramazan ayı içinde Kadir gecesi camiyi ibadete açmak için yaptık. Caminin içinde ve atölyelerde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Şu anda dev kubbenin altında kurulan iskeleler sökülmeye başlandı. Şu anda caminin her tarafından da çalışma eş zamanlı olarak devam ediyor” dedi.

 

Bir afet anında 100 bin kişiye ev sahipliği yapacak

Çamlıca Camii, 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip. 125 bin metrekare alanda yapımı devam edilen Çamlıca Camii ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda “Fetih Suresi”yle dikkat çekiyor. Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi bulunuyor.

Cami, 4’ü 107.1 metre, 2’si ise 90’ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip. Bittiğinde 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte olan Çamlıca Camii’nin bir başka özelliği ise herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlanmış olması.

Tagged , , , , , , .