Kubbe Kaplama

Kubbe Kaplama

Kubbe geçmişte, ahşap, tuğla ve taş örgü teknikleri oluşturulmuş günümüzde ise beton çelik, cam ve plastik gibi çağdaş yapı elemanlarıyla oluşturulmuş genelde yarım küre şeklinde yapılmış caminin önemli mimari unsurudur.
Cami kubbeleri ve minare külahlarının üst kaplamaları, işlenmesi kolay ve örtücü özelliğinden dolayı kurşun ile kaplanmaktadır. Kurşun insan faaliyetleri ile ekolojik sisteme en önemli zararı veren ilk metal olma özelliği taşımaktadır. Kurşun atmosfere metal veya bileşik olarak yayıldığından ve her durumda toksik özellik taşıdığından çevresel kirlilik yaratan en önemli ağır metaldir. Açık havada kolayca okside olup su ve rüzgar yoluyla kolayca çevreye dağılıp insan hayatını ciddi anlamda zarar verebilmektedir.
Kurşun; işitme bozukluğuna, sinir iletim sisteminde ve hemoglobin bileşiminde düşmeye, kansızlığa, mide ağrısına, böbrek ve beyin iltihaplanmasına, kısırlığa, kansere ve ölüme neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda bilişsel ve davranışsal bozukluklara yol açar. Çocukluk dönemindeki kronik maruz kalma, yetişkinlikte kalıcılaşan obeziteye yol açabilir. Yarılanma süresi 20 yıl olduğundan vücuttan atılma olasılığı yoktur. Çevreye zehir saçan kurşunun insanların ibadet ettikleri mabedin üzerine kaplanması ciddi bir handikaptır. Dünya insanın bu çevresel sorunla başaçıkmak için yasal düzenlemeler yaparken bizim bunu hala kullanıyor olmamız geleceğe karşı ciddi bir sorumluluktur.

Dört Metal Sanat Atölyelerinde Hazırlanan Kubbe Kaplama Malzemelerinin özellikleri

Dört Metal Sanat atölyelerinde hazırlanan Kubbe Kaplama Malzemeleri 304 paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Özel proseslerle dayanıklılığı artırılmakta, nanao teknoloji kullanılarak Altın rengi ile kaplanmaktadır. Ömür boyu renk garantisi verilen Kubbe Kaplama Malzemelerimiz, orijinal halleri değişmeden torunlarımıza miras bırakabileceğimiz 21. Yüzyıla damgasını vuran sanat eserleridir.
Korozyona Dayanıklı

Mükemmel korozyon dayanımına sahip, östenitik 304 katite paslanmaz çelikten mamuldür.

Sertlik ve Mukavemet

Yüksek teknoloji kullanarak metalin sertlik ve mukavemeti güçlendirilmiştir.

Hayal edemediğiniz doğal renkler

Hiçbir boyar madde kullanılmadan nano teknoloji ile metalin özgün rengi altın rengine çevrilmiştir.

Türk İslam sembolleri

Kullanılan modüller Türk İslam sanatında kullanılan geleneksel objelerdir. Pagan ve şaman sembolleri içermez.

Mimari Uyumluluk

Mimari yapının büyüklüğüne göre doğru ölçülerde butik olarak üretilir. Fabrikasyon mamül değildir.

Uzun Ömürlü

Mimari yapı göz önüne alınarak statik hesapları yapılır. Doğru kaideler üzerine oturtulur. Metal yorgunluğu minimuma çekilir. Bundan dolayı yüz yıllarca özelliği bozulmadan dayanabilir

Aşınmalara Karşı Dirençli

Güneş, yağmur, yağmurla taşınan asitiklere, rüzgarla taşınan zerrelerin sert çarpmalarına dayanıklı özel bir yüzeye sahiptir.

Sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı

Aşırı soğuk ve aşırı sıcak gibi tabi olaylara dayanımı yüksektir

Okside olmaz

Paslanmaz çeliğin doğal özelliğinin yanında yüksek teknoloji yüzey işlemesi sayesinde oksidasyon oluşmaz. Oksit kirlerinin suyla temas etmesi ile oluşan akıntı ve çevre kirliliği oluşmaz.

Optimum maliyet

Kullanılan nitelikli ham madde, yüksek teknoloji, arge ve butik çalışmalardan dolayı diğer alem çeşitlerinden maliyeti yüksek görünse de; montajından sonra bir ömür boyu bakım gerektirmeyeceği için diğer ürünlerden daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.